Naujienos

2017-01-16 09:01:51

SKRYDIS Į LIETUVOS KULTŪROS SOSTINĖS METUS

Klaipėda -  neužšąlantis kultūros uostas. Buvo, yra ir bus. Sausio 14-osios vakarą šią tiesą įprasmino nuostabus reginys, skirtas Klaipėdos - Lietuvos kultūros sostinės - metų pradžiai. Neįgaliųjų centro „Klaipėdos lakštutė“ šokėjai džiaugiasi galimybe prisidėti prie tokio ypatingo renginio ir savo kurtu šokiu prisidėjo prie Klaipėdos kultūros sostinės atidarymo programos.

Simboliška, kad renginys prasidėjo sakralioje uostamiesčio vietoje - šv. Jono bažnyčios vietoje. Šimtmečius šioje vietoje stovėjusios bažnyčios aukščiausias bokštas buvo kelrodžiu visiems keliautojams, atvykstantiems jūra ir sausuma. Šiandien bokšto nebėra, tačiau istorinė atmintis inspiruoja menininkus plėtoti Klaipėdos - kelrodžio kultūros švyturio ir neužšąlančio kultūros uosto idėją, statyti kultūros bokštus "širdim, ranka ir kalba".

Pagrindiniu Klaipėdos kultūros sostinės leitmotyvu ir simboliu menininkai pasirinko labai trapų ir sykiu lankstų bei tvirtą pajūrio gamtos augalą -  smilgą. Paslaptingi "smilgininkai", nešini 3-6 metrų aukščio lanksčiais šviečiančiais objektais, jau kurį laiką vis pasirodydavo uostamiesčio gatvėse, o šeštadienio vakarą klaipėdiečius ir miesto svečius atvykusius į kultūros sostinės renginį pasitiko net 50 "smilgų", kurios švytėjo minioje ir visu grožiu atsiskleidė scenoje.

Muzika, poetinis tekstas, šokio judesys, perteikiamas skirtingoms kartoms, epochoms atstovaujančių atlikėjų buvusios Jono bažnyčios erdvėje estetiškai, originaliai ir be patoso pradėjo įsimenančią kelionę per Klaipėdos miestą ir laiką. Šios kelionės dalyvius pasveikino Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson ir Ūkio ministras, Klaipėdos - kultūros sostinės geros valios ambasadorius Mindaugas Sinkevičius.

Šventinę ceremoniją Jono bažnyčios vietoje  užbaigė simbolinis šviesos rutulių su žinia: "Perduok, kad neužšaltų..." perdavimas susirinkusiesiems. Neįgaliųjų centro „Klaipėdos lakštutė“ klientai taip pat prisidėjo prie šios gražios idėjos piešdami piešinius su jūros vartais, kurie vėliau tapo šviesos rutuliais ir buvo pritvirtinti prie simbolinio ledlaužio, kuris pasirinktas dar vienu Klaipėdos - kultūros sostinės simboliu.